Skip to main content

Java Programlama : Sayıdaki En Büyük Rakamın Kaç Defa Geçtiğini Bulma

Bugün Java için kullandığım kaynakların bir tanesinde karşımda çıkan bir  problemin çözümünü buradan paylaşmak istiyorum.  Soru tam olarak şu şekilde  :

 

Kullanıcı klavyeden bir sayı girecek , bu  girilen sayıdaki en büyük rakamı , ve bu en büyük rakamın girilen sayıda kaç defa geçtiğini bulan programı yazacağız.  Kitap bu tip problemleri sınıflandırmış. Sorulara 1,2 ve 3 yıldız şeklinde numaralar vermiş. 1 yıldızlık sorular basit, 2 yıldızlık orta seviye , 3 yıldızlık sorular ise daha çok düşünmeye sevk edici sorulardan oluşuyor. Görüldüğü üzere yazar bu soruya 2 yıldız vermiş ve çözülmeye değer bir soru olarak öngörmüş.

Bu sorunun mutlaka birden fazla çözümü olabilir, ben  çözümümü bu şekilde oluşturdum. MaxBul isimli bir sınıf oluşturdum. Bu sınıfın  maxBul ve  kactaneVar isimli iki static üyesi var. maxBul ( kücük harfle yazılan) isimli metod kullanıcının girdiği sayıda ki en büyük  rakamı bulur.  kactaneVar isimli metod ise bulunan  rakamın belirtilen rakamın o sayıda kaç tane olup olmadığını kullanıcıya mesaj eder.

Kullanıcının aşağıdaki sayıyı girdiğini varsayalım :

Lütfen bir sayı giriniz :  1245801989

Kullanıcı yukarıdaki gibi bir giriş yaptığında porgramın çıktısı şu şekilde olacaktır.

Devamını Oku

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

Yeni Bir Döneme Başlarken

Uzun süren bir yaz tatilinden sonra sonunda yeniden okullu oluyoruz.  Önceki gün ders kaydımı yaptırdım ve İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünün  3. sınıf öğrencisi odum . Dikey Geçiş öğrencisi olduğumdan dolayı geçen yıl 1 ve 2.sınıfı ortak almıştım ve buda benim  biraz zor zamanlar yaşamama sebep oldu. Ders çakışmalarından dolayı  bir çok dersi hiç alamadım bile ,  aldıklarımın bazılarından malesef kaldım  , muaf olmam gereken derslerden muaf edilmeyerek  bildiğim   şeyleri bir daha tekrarlamak zorunda kaldığımda  oldu 🙂 Velhasıl   özellikle 2. sınıf ikinci doneminden hiç dokunamadığım 3 dersim olsa dahi gerekli ortalamayı sağlayarak 3. sınıf oldum.

Bu tatil sürecinde okulumuzda da köklü değişiklikler oldu diyebilirim. Önümüzdeki yıllarda  İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini tercih edecekler  kesinlikle daha iyi şartlarda , daha iyi bir müfredatla eğitim göreceklerine emin olabilirler. Donanım Labaratuvarları konusunda ki sıkıntılarda giderilse  bölüm   olarak  okulun adının hakkını verecek kaliteye ulaşılacağını düşünüyorum.

Yapılan değişikliklerde kısaca bahsedelim biraz. Öncelikle eğitim müfredatının baştan sona gözden geçildiğini söyleyebiliriz.  Bir çok ders kaldırıldı, veya kredisi düşürüldü , onların yerine günümüz teknolojilerine daha rahat hükmetmizi sağlayacak dersler koyuldu. Özellikle seçmeli  ders  sayısının artması bir alanda  profesyonelleşmek isteyen öğrencilerin işine yarayacak gibi görünüyor. Özellikle son yılda ki bütün derslerin seçmeli olması sağlanmış bu şekilde öğrenci ilgi duyduğu alana yönelerek , ilgi duyduğu konulardaki dersleri alacak ve o konuda uzamanlaşma  alanında ilk adımını atmış olacak .

Bölüm bilindiği üzere en az %30 ingilizce ders içermek zorunda. Ama seçmeli derslere baktığınızda mezun olan bir öğrencinin neredeyse derslerin yarısını İngilizce olarak almak zorunda kaldığını görüyorsunuz.  Bilgisayar Bilimleri konusunda ki Türkçe kaynak kıtlığını göze alacak olursak öğrencilerin  İngilizce seviyelerini yüksek tutmaları gerektiğini özellikle 2. sınıftan sonra anlayacağını ve buna uygun bir program düzenleyeceklerini rahatlıkla söyleyebilirim. (Kendimden biliyorum 🙂 )

Benim dikkatimi çeken en güzel gelişme ise Bilgisayar Mühendisliğine Giriş dersinin kredisinin 2 y’e indirilmesi diyebilirim. Bahsedilen ders  daha önce Bilgisayar Mühendisliğine Giriş 1 , Bilgisayar Mühendisliğine Giriş 2 adıyla iki dönem şeklinde veriliyordu .  Ve bu dersin içeriği  çok fazla şeyi kapsıyordu.  Ders 2  krediye indirilerek  temel Bilgisayar bilgilerinin verilmesi sağlanmış ve  yerine Introduction to Algorithms  dersi getirilerek  öğrencilerin algoritma tasarımına daha hakim olması sağlanmış gibi görünüyor. Muhtemelen Algoritmalar  öğrenilirken  yine C dili kullanılacak . Bilgisayar Müh. Giriş 2 dersi yerine İse Introduction to Programming dersi getirişmiş. Burada ilk dönem verilen bilgileri üstüne katılarak yine C dili kullanılarak  uygulama üzerine gidileceğini düşünüyorum.  Özellikle  1. sınıfta yapılan bu köklü değişiklikler bundan sonra gelecek olan  öğrencilerin daha iyi bir Yazılımcı olabileceğinin bir göstergesi olabilir. Ülkemizde Bilgisayar Mühendislerinin genellikle piyasada yazılımcı olarak çaliştığını düşünürsek bu alınan karar oldukça yerinde diyebiliriz.

Bu değişiklerin bölümü biraz hareketlendirmesi ve hakettiği değeri görmesini sağlaması dileğiyle 🙂

 

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS