Skip to main content

Algoritma Analizi Belası Üzerine

Bir mühendis ile tekniker arasında ki ince çizgiyi ayıran bir ders gösterin deseler , kendi alanım için kesinlikle ilk olarak söyleyeceğim ders Algoritma Analizi (Algoritm Analysis) olur.  Bu dönem aldığım 9 dersten sadece biri , ve nedense beni en çok korkutan derste bu ders. Bunda birazcıkta bölümün  derslerin verildiği dönemleri  değiştirmesininde etkisi var. Daha önceleri 4. sınıf dersi olarak verilen bu ders dönem 3. sınıf dersi olarak verilmekte.  Fakat bu dersi almadan önce alınması gereken ders olan Veri Yapıları dersini de biz bu dönem aliyoruz. Sıkıntıda burada başliyor. Daha arama algoritması nedir, sıralama algoritması nedir bilmeyen öğrenci bu öğrenmediği şeyleri analiz etmeye kalkınca ortalık karışıyor.  Üstelik derste  %100  İngilizce olarak verilince pek bir şey anlaşılmıyor.  Hocamız da yabancı olduğu için  anlayamadığımız yerlerin Türkçe açıklamasını da  alamıyoruz doğal olarak.  🙂

Böylesine önemli bir dersin İngilizce olarak verilmesine karşıyım. Aslına bakarsanız bu tip zorunlu derslerin İngilizce olarak verilmesine karşıyım. Ülkemizde gerek hazırlık sınıflarında olsun, gerekse İlköğretimden itibaren gördüğümüz  İngilizce derslerinde olsun verilen eğitimin kalitesi tartışılır. Tabi ki çok iyi şekilde bu eğitimi veren yerlerde vardır ama istisnalar kaideyi bozmaz.  Bizim okulumuzun hazırlık eğitimi malesef bu istisnalar bölümüne girmiyor.  Yeterli İngilizce donanımına sahip olmayan öğrenci bu tip derslerde çok zorlanıyor. Çoğu hocamız Türk olduğu için ders ingilizce dahi anlatılsa anlamadığımız yerler Türkçe olarak kısaca anlatılıyor  ama Algoritma analizi için bu geçerli değil.  Bu dönem dersi açan Savio Tse  dersi her ne kadar iyi anlatsa da dersi alan öğrencilerin bir coğu ( ki buna bende dahil ) anlatılanları anlamakta güçlük çekiyoruz. Gerek İngilizcemizin yetersizliği olsun, gerekse bir coğumuzun Veri Yapıları dersini henüz daha yeni alıyor oluşundan olsun sıkıntılar mevcut.  Kısacası zor bir dönemin en zor dersi olarak göze çarpan Algortima Analizi o kadar çok   korkuttu ki beni gördüğünüz gibi bloguma konu dahi olabiliyor.   Bu konuda yardımıma koşan tek kaynak  M.I.T’nin  Algoritma Analizi dersini Tükrçe’ye çeviren AçıkDers.Org sitesi sanırım.

Ne diyelim , Allah yardımcımız olsun.

 

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print