Skip to main content

Bilgisayar Mühendisliği Nereye Gidiyor ?

Son zamanlarda  kendime sık sık soruyorum bu soruyu ? Nereye gidiyoruz. Bir kaç yıl öncesine kadar bir çok üniversitede ki Tıp fakültelerini geride bırakarak en üst sıralamadan öğrenci alan Bilgisayar Mühendisliği bölümünde ki düşüş neye bağlı ?  Bilgisayar Mühendisliği eskisi kadar  popüler değil mi ?  

Bu mesleğe uzun yıllardır kafaya takmış  biri oldığum için yıllarca üniversite sınavında hangi üniversitenin hangi sıralamada  öğrenci kapattığını takip ettim. Yıllar boyunca Boğaziçi Üniversitesi,Odtü,İtü,Yıldız Teknik Üniversitesi,İstanbul Üniversitesi,Hacettepe Üniversitesi gibi ülkemizde en azından marka baznda çekiciliği  olan üniversitelerin bir kaç yıl öncesine kadar Bilgisayar Mühendisliği bölümleri neredeyse  bir çok Üniversitenin tıp fakültesi ile yarışıyordu. Yusuf Özcan YÖK başkanı olduktan sonra bir çok iyi işler yaptı YÖK’te . Ama bana kalırsa kötü icraatleri de yok değil.  Kontejanlar abartılı bir şekilde defalarca attırıldı.  Buna hükümetin her ile bir üniversite politikası da etkilenince ülkemiz  en azından bina bazında (!) bir çok üniversiteye kavuştu. Bu yeni kurulan üniversitelerin bir çoğu da Mühendislik  alanı içersinde kurulması  en maliyetsiz bölüm olarak göze çarpan   Bilgisayar Mühendisliğini gözüne kestirdiler ve aşağı yukarı hepsi bu bölümü açtılar.  Gerçektende Bilgisayar Mühendisliği bölümü ülkemizde ki bir çok üniversite mevcut.

Eskiden  sayılı üniversite bu programa sahipken  artık bir çok üniversitemizde Bilgisayar Mühendisliği programını görmek mümkün oldu. Üstelik son yıllarda sayısı baya bir artan özel üniversitelerde yine maliyet bakımından  avantajlı olduğu için  direk bu proramı açmaya başladılar. Üstelik devlet üniversitelerinde  fark ettikleri bir çok kaliteli hocayı astromik rakamlarla transfer etmeyi başardılar.  Sembol olarak kabul edilebilecek  Teknik Üniversiteler hariç  diğer üniversitelerde ki bir çok kaliteli hocaları bünyelerine katmayı başaran özel üniversiteler devlet üniversitelerinde ki Bilgisayar Mühendisliği alanına en büyük  yarayı açtılar bence. Bunun sonucunda ülkemizin kaliteli sayılabilecek okullarına gidip bu mudur yani kalite diyen bir çok öğrenciye şahit oldum. Gerek kendi okulum olsu, gerekse ülkemizin önemli üniversitelerinde öğrenim gören arkadaşlarım olsun hep kalitenin çok yüksek olmamasından şikayet ettiler. Peki gerçekten kalite sorunu var mı ?

Bu sorunun cevabını direk vermek biraz zor. Ama Bilgisayar Mühendisliği bölümü içerdiği konuları göze alırsak Elektronik dalı ile yakın ilişkileri olan bir alan. Bilgisayar mühendisi   hem yazılım bilmek zorunda hemde yazılım kodlayacağı aletin nasıl çalıştığını bilmek zorunda. Bu yüzden Labaratuvar ortamında bir takım deneylerin yapılabilmes ve labaratuvar şartların oluşturulması gerekiyor. Ama bir  çok devlet üniversitesi en azından Bilgisayar Mühendisliği alanında Labaratuvar bakımından yetersiz.  İTÜ,ODTÜ,Yıldız Teknik gibi teknik üniversiter haricinde bu alana yatırım yapan okul sayısı az. Aslına bakarsak bu üniversiterimizde yatırımları kendileri yapmıyorlar büyük bir coğunluğu piyasada ki şirketlerden yardım görerek bu olanakları öğrencilerine sağlıyorlar.  Biş araştıralım bakalım ülkemizde ki kaç okulda Robotics Labaratuvarı mevcut. Yada kaç okulumuzda adam gibi donanım labaratuvarı var.  Bilgisayar Labaratuvarı kurmak kolay. İnternet cafe kurar gibi yazılm için labaratuvar kurabilirsiniz. Ama kaç üniversitemizde doğru düzgün Mikroişlemci labaratuvarı mevcut ?

İşte bu sorular yanıtlanmayı bekleyen sorular. Bu soruların cevabı kalite düzeyini  büyük ölcüde etkiliyor bana kalırsa. Eğer bu meslekte son yıllarda bir kalite düşüklüğü mevcutsa bunda en büyük suç  bu alana yatırım yapmayan ve ısrarla özel sektörün piyasaya girmesine izin veren üniversitelerde ve yönetimlerindedir.  Bilgisayar Mühendisliği daya iyi olanakları hak eden bir meslektir. En azından bilgisayara itiyacımız olduğu sürece.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

Bilgisayar Mühendisliği Nereye Gidiyor ?” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print