Skip to main content

Bilgisayar Mühendisleri Odası Nasıl Bir Katkı Sağlayacak

Bir meslek düşünün onlarca yıldır ülkenin en çok istenilen , en çok hayali kurulan  , üniversitelerimizin en gözde bölümlerinden biri olsun, ama bu mesleğin  temsil edecek bir mesleki örgüt olmasın.  En azından kısa bir süre  öncesine kadar böyleydi. Bilgisayar Mühendisleri Odasından ( BMO)  bahsedeceğim bugün.

Bilgisayar Mühendisleri uzun zamandır Elektrik Mühendisleri Odasına  bağlı olarak çalışıyorlardı.  Ama  kendilerinin isteklerini dile getirecek bir platform yoktu. Günümüzde her yıl yaklaşık 5 000  Bilgisayar Mühendisinin öyle yada böyle  mezun olduğu düşünülürse böyle bir mesleki örgütün gereklilik olduğu artık kesindi. Bunun farkına varan ve EMO bünyesinde çalışmalarına devam eden bir  kaç gönüllü Bilgisayar Mühendisi geçtiğimiz yıl Bilgisayar Mühendisleri Odası’nı kurmak için çalışmalara başladılar.   Ülkemizde ki bir çok  üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerinde gelip seminerler verdiler, çalışmalarından bahsettiler.  Ve  uzun uğraşlar sonucunda   2012-Haziran ‘da Bilgisayar Mühendisleri  Odası resmi olarak kuruldu.   Şimdi bu odanın  Bilişim sektörüne, yada Bilgisayar mühendislerine ne gibi getirileri olacak, yada götürüleri olacak mı onu   biraz kendi  açımdan irdelemeye çalışacağım.

Öncelikle Bilgisayar Mühendisleri Odasına karşı olmadığımı belirterek tespitime başliyorum. Ama bir takım çekincelerim var bu konuda.   En basitinden  BMO’nun  kuruluş raporunu okuduğunuzda karşınıza  şunlar çıkıyor

 •  Her Bilgisayar Mühendisi Diplomasını alan öğrenci BMO’ya kayıt yaptırmak zorunda kalacak, dolayısıyla  odaya kayıt yaptırmayan piyasada çalışamayacak.
 • Bilgisayar Mühendislerinin maaşı için alt bir taban belirlenecek. Bilgisayar Mühendisi Ünvanına sahip olan şahışlar bu maaşın altında çalıştırılamayacak.
 • Oda Bilgisayar Mühendisi ünvanına sahip olmayip   yazılım geliştiren   kişilerin Yazılım Mühendisi  gibi ünvanları kullanmasından da rahatsız, bunun önüne geçmeyi planlıyorlar. ( Bu maddenin altını çiziyorum , çekincelerim burada başlıyor).
 • Türkiye ‘de Bilgisayar Mühendisliği Eğitimi kaliteli bir şekilde verilemiyor.

 

BMO’nun genel olarak tespitleri bu yönde. Tespitlerinin bir çoğuna katılmak münkün, ama  Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun olmayıpta  yazılım  dünyasında fırtınalar estiren kişilere haksızlık yapıldığını düşünüyorum , neden ?  Aslında sorun eğitim sistemimize dayanıyor,  yıllarca  sırf yüksek puanla kapattığı için ÖSS gibi bana göre hiçte ölçücü olmayan bir sınavla öğrenci aldı bu bölüm,  ve binlerce mezun verildi. Peki bu mezun olan arkadaşların kaç tanesi vasıflı, tam donanımlı bir yazılımcı olarak mezun oldular ?

 

İşte sorun tam olarak burada başlıyor. Raporda da tespit edildiği gibi   Türkiye’de Bilgisayar Mühendisliği  eğitimi malesef diplerde. Mezun olan öğrenci donanımlı olarak mezun olamıyor. Bir çok üniversitede açılan bölümde kaliteli eğitim veren okulları sayın desek bir elin parmaklarını geçmez adam gibi eğitim veren okullar.   Bu şartlarda   bu fakülteden mezun olmanın   sizi iyi bir yazılımcı yapmayacağı gerçek.  Bir Bilgisayar Mühendisi adayı olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim ki sırf merakı icabı yazılım geliştiren bir çok insan var, ve bu insanlar Bilgisayar Mühendisliği Eğitimi alan bir çok mezuna deyim yerindeyse “Nal toplatır”.  Tüm bunları biliyorken   gidip alaylı olarak adlandırılan bu  Bilgisayar Mühendisi olmayan yazılımcıları  dışlamak  hiçte mantıklı değil.  Aksine ben bu tip insanlardan yararlanılması gerektiğini düşünüyorum.

En basitinden Okullarda Yazılım derslerini bu alanda uzmanlaşmış kişiler versinler.  Bir çok üniversite de malesef yazılım dersleri veren hocalar sadece  anlattıkları dilin syntax’ına hakim.  Bizde biliyor ki bir dilin snytaxını bilmek o dil için yeterli değil. Bu sebepten dolayı piyasada belli bir yer edinmiş   yazılım geliştiricilerin bu dersleri vermesi gerektiğini düşünüyorum.  Okullarda akademik kariyer yapıpta yazılımla uğraşan hocalarımızın sayısının ne kadar az olduğu gerceğini göze alırsak  bu şık mutlaka değerlendirilmeli.   BMO’nun sırt döndüğü Bilgisayar Mühendisi olmayan ama bir çok Bilgisayar Mühendisinden  daha iyi kod geliştiren bu  arkadaşlardan mutlaka yararlanılmalı.

Ünvan meselesine  gelince,   bu bölümden mezun olmayanların kendilerini Yazılım Mühendisi olarak adlandırması tabi ki hoş değil. Ama şuda bir gerçek   meraklı bir insan  sırf internetin güzelliklerini kullanarak iyi bir yazılımcı olabilir. Üstelik ingilizcesi  yeterli düzeydeyse M.I.T gibi  Stanford Üniversitesi gibi, Yale gibi  üniversitelerin bu alanda ki açık ders videolarını da izleyerek muhtemelen  çok iyi şeyler öğrenebilirler.  Anlatmak istediğim nokta şu ; Bir insan yazılım geliştirmek için Bilgisayar Mühendisi olmak zorunda değil, BMO’nun bunun farkında olması gerekiyor diye düşünüyorum.  Çünkü BMO sanırım Bilgisayar Mühendisi olmayanların bu işi yapmaması gerektiğini düşünüyor.

Diyelim ki Bilgisayar Mühendisliği  mezunu olmayanlar bu işi yapmadılar , bizi ne gibi bir sorunlar bekliyor.  İlk başta kesinlikle söyleyebilirim ki yazılım  geliştirme alanında çokta iyi yerlerde olmayan  ülkemiz şimdi ki durumuna da iple arar hale gelecektir. Bunun tek  nedeni okullarda verilen kalitesiz Bilgisayar Mühendisiliği eğitimidir.  Yıllık mezun olan 5000 bin öğrenciden en fazla   %10’u  piyasa ihtiyaçlarını karşılayabilecek    düzeyde bilgiyle mezun olduğu görünen bir gerçek. Bugün bir çok iş veren zaten yeni mezun öğrenciyi işe aldıktan sonra bir kaç ay kendisi ona ders veriyor, bu da okullarda alınan eğitimin ne denli yüksek kalitede (!) olduğunun göstergesi.

Mezun olan öğrenciler arasında ki uçurumu da göz ardı etmemek gerek.  Anadolunun ücra köşesinde ki  üniversiteden mezun olan öğrenciyle , ülkenin gözde üniversitelerinden mezun olan öğrencinin mezuniyeti eşit şartlarda olmuyor malesef. Verilen eğitim çok  üst  seviye de olmasa bile gözde üniversitelerde öğrencilerin en azından sınavlarda zorlandığını sık sık duyuyoruz. İsim vererek kurumları yargılamak hoş değil ama Anadoluda ki X bir üniversiteden  3.75 not ortalamasıyla mezun olan bir öğrenci  ülkenin gözde üniversitesinden   acaba 2.0 ortalama ile mezun olabilir miydi ?    İki üniversitenin  eğitim kaliteleri arasında eminin cok fazla fark yoktur ama sınavlarda sorulan sorular X üniversite de  çok daha yapılabilecek düzeyde olurken Y üniversitesinde zorlu sınavlar öğrencileri beklemektedir.  X üniversitesinde  öğrenilen bir dilin Sytanx’ını bilmek,  programda ki virgül , nokta , hatasını bulmak   dersten yüksek notla geçmek için yeterli iken Y üniversitesinden mezun olmaya çalışan öğrenci  sınavlarda daha yaratıcı sorularla karşılabilmektedir.  Yarın bu iki öğrenci  iş verenin karşısına geçtiğinde iş veren  ortalaması yüksek diye X öğrencisini seçerse elinde  dilin Syntaxı dışında bir şey bilmeyen bir yazılımcı olacaktır. Bu iş verenin  bu derece  bilgiye sahip bir mezunla nasıl  bir yazılım geliştirme sürecine girebileceği meçhul.

BMO ‘nun raporunda diğer göze çarpan noktalardan biride Uzaktan Eğitim sisteminin mesleğin karizmasını düşürdüğü yönünde.  Benim bu konuda da çekincelerim var.  BMO farkında değil ama örgün öğretimde de bir çok Bilgisayar Mühendisi öğrencisi sadece gerektiği sıklıkta okula uğruyor.  Ve büyük bir tesadüfte genelde çok iyi yazılımcıların gerektiği kadar okula uğrayan öğrencilerden çıkması.  Bir öğrenci  derste aldığı bilginin kendisi için yeterli kalmayacağını anlıyor ve o derse gelmeye gerek bile duymadan kendi çabalarıyla  daha iyi bir şekilde öğrenip dersi veriyor. Böyle bir sistemde uzaktan eğitimi kötülemek pekte mantıklı değil aslında. Tamam bir nebze mesleğin karizmasını düşürdüğü bir gerçek olabilir ama bir çok  Mühendis adayı öğrencinin de zaten uzaktan eğitim gibi  okuduğu akıldan çıkartılmamalı.  Bir  Bilgisayar Mühendisi öğrencisi eğer ingilizcesi yeterli seviyedeyse girsin M.I.T’nin sitesine istediği dersi istediği gibi öğrensin.  Emin olun okulda öğrendiğinden daha çok şey öğrenecektir. Ama  bu öğrendikleri onun geçmesini sağlar mı , orası da muamma  . Buradan çıkarılan noktada   sınavların yeterli derecede de ölçücü olmaması.  Ama yıllardır ÖSS gibi bir sınavla üniversitelerine öğrenci alan bir ülkenin okullardan farklı bir şey beklemekte boşa olacaktır.

Toparlayacak olursam BMO’nun kurulması genel anlamda iyi olmuştur. Bir takım hakların kazanılması gerekiyordu ve bu haklar kazanılacaktır. Ama BMO’nun alaylı olarak adlandırılan ve sırf merakı olduğu için yazılım geliştirme işine gönül veren insanları dışlamaması gerekir diye düşünüyorum.

Tüm Bilgisayar Mühendislerine ve Bilgisayar Mühendisi adaylarına hayırlı olmasını dilerim.

 

 

 

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print