Skip to main content

Bilişim Dergi Geri Dönüyor !

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümün öğrencilerinin ve  İ.Ü Bilgisayar Mühendisliği Bilgisayar Kulübü’nün desteğiyle 2008 yılında yayın hayatına başlayan ve geçen yıla kadar başarılı bir şekilde yürüyen  Bilişim Dergi   yaşadığı bir takım şansızlıkların ardından yayın hayatına yeniden başlıyor.

Bilişim Dergi  ortaya çıktığında ben henüz daha İstanbul Üniversitesi öğrencisi değildim, ama o zamanlarda dergiyi takip etme fırsatı buldum. Özellikle 2009 yılında Bilişim Dergi her ay aralıksız mükemmel sayılar yayınlıyordu bizde kendilerini internet ortamından takip ediyorduk.  2011 yılına kadar bir şekilde sayı çıkartmayı başaran dergi ondan sonra bir durgunluk dönemine girmişti ki  bu durumu farkeden bir kaç arkadaşımız harekete geçtiler. Ve  Bilişim Dergi’nin tekrar yayın hayatına başlamasına karar verildi.

Bilişim Dergi’nin  gerekli bir proje olduğunu , bölümün hareketliliği ve sinerjisine katkı sağlayacağını her platformda savunuyordum. Geçen yıldan beri  ne zaman Bilişim Dergi aklıma gelse dergini editörlüğünü yapan Ercan Zengin‘ e   yakınıyordum. Dergi için bir atak yapılması gerekiyordu , ve bu atağın içinde yer almak istiyordum .  İşte ben bu duygularla yeni eğitim öğretim  dönemine başlarken bölümden bir iki arkadaşımızın bu konu üzerinde çalıştıklarını duydum.  Bir toplantı ayarlandı ve Ercan Zengin  anlattı biz dinledik.  Toplantıda  bir takım kararlar alındı, nasıl bir Bilişim Dergi profilinin olacağı belirlendi,  özellikle bölüme yeni gelen arkadaşların bu konuya heveslendirilmesi için neler yapılabileceğinden bahsettik. Çünkü önemli olan şimdiyi kurtarmak değildi. Nitekim Bilişim Dergi zaten  zamanında oldukça başarılı olmustu, ama dergiyi çıkaran arkadaşlar özellikle okulda son yıllarına girdiklerinde yeterli vakit ayıramadılar. Muhtemelen  bizde ayıramayacağız işte bu yüzden arkamızdan gelenlerin bu konu hakkında hevesli olmaları, ve bu işin önemini kavramaları gerekiyor. Bu konuda yapılması gerekenler hakkında konuştuk.

Sonuç olarak  Bilişim Dergi, İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Kulübü çatısı altında yayınına devam edecek. Elimizden geldiğince  her ay sayı çıkarmaya çalışıp eski başarıları yakalamaya çalışacağız.   Yıllardır öyle yada öyle internet ortamında çeşitli sitelerde bloglayan biri olarak böylesine bir projede yer alacağım için mutlu ve heyacanlı olduğumu belirtmek isterim.  Bu vesileyle  Bilişim Dergi’nin tekrar hayata geçmesinde emeği geçen bütün arkadaşlarımı en içten dileklerimle tebrik ediyorum.  Bu adımın bölümü hareketlendireceğini ve  güzel bir ortamın oluşacağını düşünüyorum.

Bilişim Dergi’yi takip etmeyi unutmayın 🙂 Ayrıca Bilişim Dergi   sadece İstanbul Üniversitesi  öğrencilerinin yazılarını yayınlamayacak.   Kriterlere uyan  şekilde makale yazabilen ve bize ulaştıran herkesin makelesini , incelemesini, araştırma yazısını yayınlayabiliriz. Bu alanda katkı  sağlamak isteyen herkesi beklediğimizi belirtmek isteriz.

Bilişim Dergiyi Takip Edebileceğiniz adresler şu şekilde….

İnternet Sitesi :  http://www.bilisimdergi.com/

Facebook :  http://www.facebook.com/bilisimdergi

Twitter :  https://twitter.com/bilisimdergi

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print