Skip to main content

Facebook Çökerse !

Sabahın erken saatleri , dersimde yok mışıl mışıl uyuyorum telefon  çalıyor kim olaki diye bakıyoruz yakın arkadaşlardan birisi doğal olarak açıyoruz telefonu karşıdaki ses Facebook açılmıyor ne yapacağız diye bir soru yöneltiyor.  Tabi sabah sabah bu soruyla afallamanız mümkün.  Neredeyse günün 24 saati acık olan bilgisayarıma bakıyorum hemen kısa bir denemeyle bende de aynı sorunun olduğu görüyorum.  Google DNS  hizmetini kaldırıp tekrar denediğimde ise Facebook’a sorunsuz girelebildiğini farkediyorum. Karşıdaki arkadasıma da aynı şeyi yaptırdığımda ondada sıkıntı çözülüyor.

Facebook’a Ne Oldu ?

Peki ne oldu da böyle bir sorunla karşılaştık.  İlk olarak şunu söylemekte yarar var  bu sorun neredeyse bütün Orta Avrupa ve Asya ülkelerinde yaşandı. Sorunun ne olduğu konusunda yetkili ağızlardan  tam olarak bir açıklama yapılmasa da Facebook  yönetimi bir süre siteye erişimde  erişim yaşandığını  fakat  bir kaç saatlik zaman diliminde sorunun giderildiğini , siteye şu anda  ulaşımda sıkıntı olmadığını söylediler.

Facebook’a bir süre erişimde meydana gelen sıkıntı Twitterda  Trend Topics ‘ler arasına girdi. Twitter kullanıcılar da Facebook’a erişişemedikleri bildiren Twitler attılar.

Tüm bu olaylar sabahın köründe yaşananlar ve günün ilerleyen saatlerde başka bir sosyal ortamda bile Facebook’un trend  olması geçenlerde izlediğim bir videoyu aklıma getirdi. Bu video  Facebook kapanırsa ne olur sorusuna bir cevap olarak çekilmiş bir kısa film. Sizlerle de paylaşmak istedim.

 

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print