Skip to main content

Fetih 1453 İzlenimlerim

Beklenen film sonunda vizyona girdi. Ceddinle gurur duyan  her Türk evladı gibi filmi izlemek için sabırsızlamıyordum ve vizyona girdiği gün  Metro Port Avm de filmi izelemek istedim ama  sinemada yer olmadığından  bu mümkün olmadı.  Ertesi gün gene aynı şey başıma gelince birazda  arkadaşımın zorlamasıyla gece 00:15 seansına  kalan son biletlerden aldık.  Soğuk havaya rağmen gecenin bir saati  evden çıkıp Metroport AVM de  filmi beklemeye başladık.

Film bana göre mükemmel bir sahne ile başladı. İlk sahne ile duygu patlaması yaşadığımı söyleyebilirim . Peygamber efendimizin İstanbul’u fethedecek komutan ve askerine olan övgüsü ile film başlayınca insanın duygulanmaması elde değil.  Film genel olarak Sultan Mehmet Han ile  Ulubatlı Hasan  ana temaları üzerine oturtulmaya çalışılmış. Filmde ki oyunculuklar gayet hoşuma gitti. Cast sanki özellikle daha önce piyasaya çıkmamış insanlardan seçilmiş gibi.  Gerek Sultan Mehmet Han’ı canlandıran  Devrim Evin gerek Ulubatlı Hasan’ı canlandıran İbrahim Çelikkol  bence mükemmel oyunculuk sergilemişler.

Savaş sahneleri   oldukça gerçekci. Sonuçta benzeri filmlerin 150-160 Milyonlar dolar bütçe ile çekildiğini unutmadan yorum yapmak gerekiyor. Bu filme harcanan para 16 Milyon dolar ve harcanan parayla oranlarsak film bu bakımdan da oldukça  tatmin edici. Filmde göze çarpan eksiklik ise süphesiz görsel animasyonların  çok fazla sırıtması.  Gerek bizans sarayları olsun   , gerek gemi batırma sahneleri olsun animasyon bakımından çok eksik kalmış gibi. Ama bu deneyimin ilk deneyim olduğunu düşünürsek bunu görmezden gelebiliriz.

Filmde kendi açımdan en çok dikkat çeken beni en çok duygulandıran sahneler Sultan Mehmet Han’ın   Babası Sulta Murat Handan göremediği sevgiyi Oğlu Bayezet’e gösterme isteğinin olduğu sahnelerdi. Senarist bu sahnede padişahta olsa   Sultan Mehmet Han’ın bir baba olduğunu  iyi işlemiş.   Yine bu konu işlenirken gösterilen bir sahne çok çok dikkat çekici benim bakımından. Sultan Mehmet Han henüz  çocuk , saray bahçesinde satranç eğitimi alıyor ve o sırada babası Sultan Murat  saraydan içeri giriş yapıyor. Bunu gören Şehzade Mehmet babasını selamlamak için yoluna çıkıyor fakat babası Sultan Murat Han onu görmezden gelerek yoluna devam ediyor. İşte bu sahneleri gözünden geçiren Sultan Mehmet Han  oğlu Bayazıt’a bu duyguları yaşatmamak için İstanbul’u fethe çıkmadan önce oğluna  sevgi gösterisinde bulunmayı ihmal etmiyor.

 

Ayrıca bir parantez Ulubatlı Hasan karakterine açmak gerekiyor.  Ulubatlı Hasan ile  Top ustası  Urban Usta’nın kızı Era arasında ki  aşk filmde işlenmiş.  Ama bu ikilinin arasında ki aşk kesinlikle filmi gölgelemiyor.   Bu bakımdan bir   Muhteşem Yüzyıl saçmalığı görmemek sevindirici.

Filmde kostüm seçimleri gayet iyi. Bayan oyuncularda ki kostümler yine günümüzde Osmanlı Devleti’ni anlattığını söyleyen Muhteşem Yüzyıl dizisinde ki gibi abartı değil.  Kostüm seçimleri de genel olarak güzel.  Bunun dışında filmin ikinci yarısının ilk yarısına oranla çok daha  iyi olduğunu söyleyebilirim ama bu eksiklik değil. Çünkü ilk kısım da fetih hazırlıkları ve daha çok siyasi çekişmeler işlenmiş.

Filmin  Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya’ya girip orada bulunan Bizans halkına inançlarını istedikleri gibi yaşabileceklerini ilan etmesiyle sona eriyor.  Son sahne üzerine biraz daha çalışılabilirdi.  Soh sahne gerçeğe daha da yakınlaştırılabilirdi diye düşünüyorum. Bu arada söylemeden geçemeyeceğim Film kapali gişe oynuyor.   En azından ilk hafta boyunca boş yer bulmanız baya zor.   Ama ne olursa olsun izlenmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum. Emeği geçen herkesin emeklerine sağlık..

 

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print