Skip to main content

Futbolda’da ırkçılığı gördük…

Bu yaşıma kadar bir çok şey gördük güzel ülkemizde. Ama buna ilk defa tanıklık ediyoruz sanırım ülkecek. Daha önce yurt dışında  bu tip olaylar olurdu biz ise ne istiyorlar bu adamlardan der iç geçirirdik.

Dün gece oynanan ve futbolumuzun iki güzide kulübünün karşılaştığı maçta meydana gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum. Çünkü bu olay an itibariyle maçın önüne geçmiş durumda.  Mac bittikten sonra yayıncı kuruluş Lig TV’ye açıklama yapan Trabzonspor’un  başarılı ortasaha oyuncusu Zokora  Fenerbahçe’nin kaptanlarından biri olan Emre Belezoğlu’nun kendisine Irkçı söylemde bulunduğunu  “Pis Zenci” dediğini söyledi.  Hepimiz bir an geçmişe gittik, Emre İntgiltere’de top koştururken şu anda  yine Fenerbahçe’de top koşturan Yobo ile bu tip bir tartışmaya girmiş ve onada  bu tip ırkçı söylemlerde bulunulduğunu iddaa edilmişti. Fakat bu iddaa ispatlanamamıs ve Emre bu konuda ceza almamıştı.7

 

Emre'den Zokora'ya pis zenci!

Bu olayı aklımıza getirdik ve bir an acaba dedik !  Fakat bu acabalar Emre’nin Lig TV’ye bağlanıp yaptığı konuşma ile bir anda gitti.  Emre maç içinde bu tip bir şey söylemiş olabileceğini  fakat bu tipmaçın verdiği gerginlikten  dolayı olduğunu ve Zokora’nın da kendisine küfür ettiğini dile getirdi. Fakat devre arasında birbirlerinden özür dilediklerini söyledi.  Yani bir nevi Emre yaptığı çirkinliği kabul etti !  Ben herşeyden önce  milli takımda kaptanlık ünvanına sahip birisinin bu tip bir şey yapmasını kabul edemedim. Ülkemizde belki çok yanlış şeyler yaptık  ama bu tip bir şey hiç olmamıştı.  Hatta siyahi oyuncuları daha bir sahiplendik yıllarca , seyirciler tarafından siyahi oyuncular asla hor görülmezken gidipte futboldan ekmek yiyen birisinin kendisiyle kader birliği yapmış oyuncuya bu şekilde incitici  davranışlarda bulunması hiç bir şekilde hoş değil. Onuda geçtim Emre gibi  inançlı bir Müslüman’ın  her şeyden önce Yaradılanı yaradandan ötürü sevmesi gerek. Açıkcası Emre’den saha içinde bir çok şey bekleyebilirim onun yenemediği hırsından ötürü ama bu tip  bir davranış kesinlikle ona yakışmadı.

Peki şimdi ne olacak ?  TFF Emre Belezoğluna 4-8 maç arası ceza verebilir bu davranışından ötürü. Ama bana kalırsa bu davranışından sonra bence futbol lisansını yırtmalı. Yada en azından Türkiyede ki futbol yaşantısına bir son vermeli.  Bu davranışı ile  takımında bulunan siyahi oyuncuların yüzüne nasıl bakacağı bile muamma.   Emre Belezoğluna karşı gerek  görsel medyada gerekse  Sosyal Medya’da an itibariyle tepkiler çığ gibi . Bakalım bu olay nereye gidecek. Bakalım  Melo-Riera kavgasının günlerce üstüne giden medya bu konuda ki sınavı nasıl verecek ? Hep beraber göreceğiz.

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print