Skip to main content

Gerede Meslek Yüksek Okulunu Özlemek

Bazen  film şeridi gibi geçer yaşadıklarınız gözlerinin önünden.  Aradan ne kadar zaman geçerse geçsin , bazen ansızın çok şey hatırlayabilirsiniz.  2006 yılında  birazcık zoraki gititğim ama çok güzel  2 yıl geçirdiğim ve hayatımda önemli bir yer tutan Gerede Meslek Yüksek okulu geldi mesala aklıma bugun 🙂

Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz minik bir okul yüreğinizde kocaman  bir yer kaplayabilir. Öylesine büyük bir yerdir ki bu yerini ülkenin en büyük Üniversitelerinden birinde eğitime devam etmek bile dolduramaz.

 

Meslek Lisesini bitirdikten sonra dönemin sınav sisteminde hiç bir şey yapamadığımız için tek şansımızdı Meslek Yüksek okulu. İlk sene tercih yapmayan ben  doğal olarak  yakınımdaki Kocaeli Üniversitesini de elimin tersiyle itmiş bulunuyordum. İlk yıl tercih yapmayarak  bir daha ki yıl ki sınavsız geçişimi bir anlamda zorlaştırıyordum.

Yaşadığım kentin Üniversitesi olan Kocaeli Üniversitesine geçiş yapamayacağımı önceki yıl aldığım yanlış kararla kesinleştirmiştim. Ve tercih yapabileceğim farklı üniversitelere bakınmaya başladım. Kılavuzda GEREDE ismi gözüme çarptı. 🙂  Gerede’yi daha önce futbol kulüplerinin kamp mekanı olarak kafama bellediğimden başlarda yazmayı düşündüm ve sanırım 4. tercihim olarak  İzzet Baysal  Üniversitesi Gerede Meslek Yüksek Okulunu   ÖSYM’ye  bildirdim. Benimle beraber 3 Lise arkadasım daha aynı okulu yazdık . Sonuçlar  açıklandığımda paralel tercih yapan arkadaslarımın ikisiyle beraber Gerede MYO’ya yerleşmiştik.

Kaydımızı yaptırdık öğrenime başladık .   Bir yere alışmak zordur ve bu zorluk ilk başta her şeyin ters gitmesine sebep olabilir. Nitekim bizimle birlikte Gerede MYO’ya yerleşen arkadaşlarımızdan bir tanesi  henüz daha ilk yıl sona ermeden Kocaeli’ye geri dönmüştü bile. Bir kişi eksilmek ilk başta kötü gelmişti ,insan düşünüyor tabi  yabancı insanlar, küçük bir ilçe. Ama hiç bir şey beklediğim gibi olmadı.  Bir kişi kaybetmiştim belki ama o kadar güzel insanlar kazandım ki o   bir kişinin yokluğunu hissettirmeyen. ..

İlk yılın sonuna geldiğimizde o minik ama bir o kadarda soğuk ilçeye baya bir alışmıştık. Dersler istediğimiz gibiydi,  hocalarımız bir  çoğumuzun ummadığı kadar iyiydi. Alanlarında  bir çok kalburüstü üniversitede  bulamayacağınız kadar iyiydiler  üstelik.   İlk yıl birazcık  daha Genel Kültür ağırlıklı derslerle boğuşsakta ikinci sınıftan itibaren Bilgisayar  alanında  bir sürü ders aldık 🙂   Bana sorarsanız hayatımın değiştiren insanlarla  tanışmam  tam olarak bu döneme rastlıyor.

Birincisi  :

Tanju Bülbül .  Benim gözümde kesinlikle bir ideol. Böyle bir insandan 2 yıl boyunca  ders almak bence her insana nasip olacak bir şey değil 🙂 Gerek  mesleğimiz olan  Yazılım alanında olsun , gerekse insani değerler açısından olsun Tanju Hoca’nın gerek bana  gerekse diğer öğrenci arkadaşlarıma kattığı değer tartısılmaz. Öyle bir insandır ki dersinden kalırsınız  ama tutup arkasından  bir şey söylemezsiniz. Böyle bir çok öğrenciye denk geldim . Öylesine bir imajı vardır Tanju Bülbül’ün. Benim gözümden başka bir önemi de  beni  okula devam etme konusunda  devamlı olarak desteklemesidir.  Eğer tabir yerindeyse hocamı beni gazlamasaydı muhtemelen şu anda  devam ettiğim Bilgisayar Mühendisliği   eğitimi bir çocukluk hayali olarak kalacaktı 🙂 Veri Yapıları,   C, C++,Delphi gibi yazılım derslerinde beraber olduk  bu eli öpülesi insanla .

İkincisi   Metin  Öztürk : 

Gerede MYO’nun  Geredeli hocalarından bir tanesi 🙂  Şeker gibi , öğrenci dostu bir hocamızdı. Sorunlarımızla devamlı ilgilenir ,   bir öğretmenden çok abi edasıyla yaklaşırdı bizlere .  Karşılıklı çay içip sohbet etmişliğimiz vardı. Bir keresinde neden bilmiyorum başım belaya girmişti  , oturup uzun uzun bana nasihat verdiğini hatırlarım.   O minik  ama bir o kadarda soğuk ilçeyi sıcak kılan insanlardandı 🙂

Üçüncüsü  Nuri Sezer :

Gerede MYO Bilgisayar Programcılığı bölümünün bir başka  eğitmeni .   Öğrenciler tarafından Baba Nuri ismiyle çağrılırdı. Ben her ne kadar bu labaptan pek hosnut olmasamda  Baba gibi  bir adam olduğu konusunda altına imzamı atarım 🙂   2 yıl boyunca Veri Tabanı, Visual Basic,Temel Elektronik  gibi dersleri beraber aldık ve memnun kaldık 🙂   Emekleri için teşekkür edileceklerden bir tanesi..

Son olarak

Ercan Orak : 

Sert mizaçlı bir Ankara erkeğinde görülebilecek bütün özelliklere sahip bir insandı  kendisi.   Okulun kadrolu  öğretim görevlisi değildi. Ders vermek için dışardan gelirdi ve uzmanlık alanı Web  Programlamaydı 🙂  O sert  mizacının altında oldukça espirili bir insan olduğunu farketmedik sanmasın .   Vb.net  & Asp.Net işbirliğiyle site kodlarken  aralara yazdığı yorum satırları bile öğrencileri derse  bağlayan ufak detaylardan bir tanesiydi.   Eminim okuldan sonra Web Programlama alanında devam eden arkadaşlarımıza bir çok yararı dokunmuştur 🙂  Kendisi MYSQL ‘e Yunus Baliği lakabı takarak gönüllerde taht kurmuş bir insandır ..

Öğretim kadrosuyla bizlere mükemmel 2 yıl yaşatan  soğuk , küçük ilçenin  büyük insanları. Sizlere binlerce kez teşekkürler.

 

 

 

 

2008 yılında mezun olan bir öğrencinin aklına 2012 yılında hala gelebiliyorsanız ve bu öğrenci sizi daha dün gibi hatırlıyorsa bir çok şeyi iyi yapmışsınız demektir..

Öğretim kadrosunu yazıp  öğrenci kadrosunu unutmak olur mu…

Benden selam olsun Gerede’nin  soğuğunda 2 yıl boyunca  aynı havayı soluduğum insanlara.. Dostlara, arkadaşlara  ve candan öte olanlara..

 

 

 

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

Gerede Meslek Yüksek Okulunu Özlemek” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print