Skip to main content

Java ortamından bir Windows Uygulamasını Çalıştırmak

Bazen yazdığımız programlarda  her hangi bir Windows uygulamasını çalıştırmak isteyebiliriz. Bu çoğunlukla beklenen bir durumdur.  Diyelim ki bir program yazdık ve  kullanıcının hesap makinesine ihtiyacı oluyor. Eğer kullanıcıyı uğraştırmak istemiyorsanız direk yazdığınız program üzerine ufak bir buton ekleyerek  ve Windows’un  hesap makinesi exe uygulmasını kullanarak bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Örnek olması açısından Java platformu üzerinden her hangi bir Exe uygulamasını nasıl başlatabileceğimizi bir örnekle açıklamak istiyorum..

Senaryo :   Yazdığımız bir program üzerinden Windows Not defteri uygulamasını direk olarak çalıştırmak istediğimizi varsayalım.

Java ortamı üzerinden windows uygulamalarını çalıştırabilmek için bilmemiz gereken ufak bir iki şey var.  Bunlarda ilki Runtime sınıfı. 

Runtime sınıfı aslında çalışma anı ile ilgili bilgileri elde etmemizi sağlayan bir Java Class’ı  . Biz burada Runtime sınıfının exec isimli metodunu kullanacağız. Bu metod bizim Windows uygulamalarını yani exe’lerini çalıştırmak için kullandığımız metod olacak.  Java Dökümanlarında bu metodun tanımlaması şu şekilde yapılmış.

exec(String command)
Executes the specified string command in a separate process.

 

Bir diğer bilmemiz gereken sınıf ise  Process  isimli java sınıfıdır. Bu sınıf  Runtime sınıfının exec metodu   ortaya konmuş bir iş  sürecinin başlatılıp yürütülmesini sağlar.

Şimdi bu bilgiler ışında ufak bir masa üstü uygulaması yapalım . Ve uygulama üzerine bir buton ekleyerek butona tıklandığında  Windows Not defteri uygulamasını çalıştıralım.

Benim hazırladığım program iki sınıftan olusuyor. Bir tanesi ana sınıfımız , diğeri ise üzerinde butonu barındıran JFrame() sınıfı. daha sonra ana sınıf üzerinden yazdığım diğer sınıfı setVisible() özelliğini turu yaparak gösteriyorum.

 

 
/*
 * To change this template, choose Tools | Templates
 * and open the template in the editor.
 */
package execalistir;
 
/**
 *
 * @author AYT@C Cici 13 Agustos 2012
 */
public class ExeCalistir {
 
  /**
   * @param args the command line arguments
   */
  public static void main(String[] args) {
    anaSayfa myApplication = new anaSayfa();
    myApplication.setVisible(true);
  }
}

Ana program kısmını kodladık. Şimdi de üzerinde buton olacak kısmı yazalım. Butona tıklandığında bir işlem yapılmasını istiyoruz. Bu nedenle ilgili butonun ActionPerformed isimli metodunun yeniden yazılması gerekmektedir. Bahsi geçen kısmın kodları ise şu şekildedir.

  private void jButton1ActionPerformed(java.awt.event.ActionEvent evt) {
    // TODO add your handling code here:
 
    Runtime r = Runtime.getRuntime();
Process p = null;
try
{
p = r.exec("C:\\WINDOWS\\system32\\notepad");
System.out.print("Windows WordPad Calisti");
}
catch(Exception e) 
{
System.out.print("Windows WordPad Calistırılamadı");
}
  }

Bu uygulama Java’da Windows uygulamalarını nasıl çalıştırılabileceğini gösteren basit bir uygulamaydı. Umarım birilerine yararı dokunur. Görüşmek dileğiyle.

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

Java ortamından bir Windows Uygulamasını Çalıştırmak” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print