Skip to main content

Java Programlama : Paket Kavramı

Bir java kütüphanesini oluşturan elamanlara paket denir.   Paket kavramı  Java dilinde biz programcılar için önemli bir kavramdır. Örnek vererek  paket kavramını açıklamaya çalışalım.  Elimizde Öğrenci ve Öğretmen olmak üzere iki adet sınıf bulunsun .   Ve bu iki  sınıfında DerseGir() isimli bir metodu olsun.  Görüldüğü üzere  bu durum yani her iki sınıfta da aynı isimde DerseGir() isimli metodun (yordamın) bulunması bir sıkıntıya yol açmaz.  Çünkü bu durumda  Method isimleri aynı olsa bile  bu metodların sınıfları  farklıdır.

Şimdi yukarıdaki  durumı sınıflar açısından düşünelim. Eğer   yani sınıfların isimleri aynı olsun.  Bu bir sıkıntı mıdır  sorusuna kesinlikle evet cevabı verebiliriz.    İşte bu durumda paket kavramı devreye giriyor.   Eğer  biz aynı isime sahip olan sınıfları farklı bir bir paket içersine yerleştimezsek bir takım sıkıntılarla boğuşabiliriz.

Kısaca diyebiliriz ki  Sistemimizde bulunan aynı isimdeki sınıfların karmaşıklığa neden olmaması için temel şart bu sınıfların farklı paketler içinde bulunmasıdır. 

 • Eğer bir Java sınıfını derlerken en üstte bu sınıfın paketini belirtmezsek  Java  bu sınıfı “Default  Package” yani Varsayılan Paket olarak algılayacaktır.

Kendi Java Paketimizi Oluşturmak

Bir paket oluşturmanın temel amaçlarından birisi aynı amaca  yönelik  işlemler yapan  sınıfları bir  araya toplamaktır, böylece  yazılan sınıflara daha kolay erişebilir  daha rahat bi çalışma ortamı sağlayabiliriz.  Bir paket oluştururken  kullanılacak isim çok önemlidir.  Çünkü  bu paketin içinde bulunan sınıfların başka Kütüphane paketleri içersindeki sınıf isimleriyle çakışmaması gerekir.  Bunu  sağlamanın yolu her paket için eşsiz bir isim belirlemektir.  Bunu da İnternet alan adı sistemini kullanarak sağlayabiliriz.   İnternet Alanadı Sistemi ( DNS) kullanılacak  web adresinin tek bir tane olduğunu bize garanti eder.   İşte paketlerimize isim verirken bu mantıkla haraket edeceğiz ve  olası çakışlamaların önüne geçeceğiz.

Şimdi bir paket tanımlaması yapalım :

package com.aytaccici.util;
public class Nesne1()
{
 System.out.println("com.aytaccici.util.Nesne1 " +
        " nesnesi oluşturuluyor..");
}
public static void main(String args[]){
 Nesne1 benimNesnem=new Nesne1();
}

Yukarıda yazmış olduğum paketi inceleyelim. Artık bu yukarıdaki sınıfı biz sistemimizde herhangi bir dizine yerleştiremeyiz. Bu paket artık  com.aytaccici.util  paketine ait bir sınıftır ve bu doğrultuda bir dizine yerleştirilmesi gerekmekedir.  Yukarıda oluşturduğumuz   paket çin dizin yapısı şu şekilde oluşacaktır.

Dikkat : Eğer

package com.aytaccici.util;

satırı olmasaydı bu sınıf Default Package olarak belirlenecekti.
Kök Dizin / Proje Dizini  /  com/aytaccici/util  

Yukarıda ki dizin içersine derleme işlemiden sonra   .class ve . java dosyaları yerleştirilecektir. Yukarıdaki örnek kod için  dizin içersine yerleştirilecek dosyalar

 •    Nesne1.java
 •    Nesne1.class dosyalarıdır.
Başka bir makalede görüşmek dileğiyle 🙂 Esen Kalın

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print