Skip to main content

Linux Ortamında Mükemmel Masa üstü deneyimi : Cinnamon

Uzun bir aradan sonra tekrardan merhabalar.    Windows ortamından Linux ortamına geçenlerin en büyük derdidir  yeni  ortama alışmak. Özellikle  Ubuntu kullanıcıları  son gelen  Unity  sürümü ile büyük sıkıntılar çektiler.  Eski bir bilgisayar kullanıcısı olmama rağmen ben bile Unity arayüzüne alışmakta  oldukça zorlandığımı ifade etmeliyim. Kullanıcıların zorlandığını gören geliştiriciler bu soruna el atmak istemişler olsa gerek ki az sonra bahsedeğim  şaheser ortaya çıkmış 🙂

Şaheserimizin adı Cinnamon. Ubuntu için hazırlanan bir arayüz. Bu arayüz  özellikle  uzun yıllar Windows kulanmış ama artık özgürlüğüne kavuşmak isteyen yeni Linux kullanıcıları için hazırlanmış.  Ubuntu ortamında size mükemmel bir görsellik ve rahatlık şansı veriyor. Normalde çekmeniz gereken acemiliği çekmek zorunda kalmıyorsunuz.

Sizlere bu arayüzden bir kaç fotoğraf paylaşmak istiyorum . 🙂 Varın kararı siz verin. Bence kesinlikle kurulması gereken bir arayüz.  Daha sonra bu arayüzü en kolay biçimde nasil kurabileceğinizi göstereceğim . Ve yazıyı sonlandıracağım .

Cinnamon Eran
Cinnamon Eran

Cinnamon Görüntü 2
Cinnamon Görüntü 2

Ubuntu’da kapat , ekranı kapla gibi alanlar normalde  solda bulunurdu ama bu  arayüzde Windows  ortamında olduğu gibi  sağ üstte yer alıyor.

ekrangoruntusu3

Bu mükemmel arayüzü kurmak için gerekli olan adımlar aşağıdaki gibi 🙂 Terminal ortamına girip ve aşağıdaki kodları yazın :


sudo add-apt-repository ppa:gwendal-lebihan-dev/cinnamon-stable

sudo apt-get update

sudo apt-get install cinnamon

Diğer bir yöntemde Synaptic Paket Yöneticisi kullanarak bu güzel arayüzü kurmak. Paket yöneticisini açın ve arama kutusuna Cinnamon yazın. Karşınıza çıkan paketleri aşağıdaki gibi seçin ve Uygulama düğmesine basın.

Ekran görüntüsü 2013-03-21 23:38:13

Arayüz kurulduktan sonra Oturumu kapatın ve parola girdiğiniz alanda arayüz olarak Cinnamon’u seçin. Hayırlı uğurlu olsun:)

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

Linux Ortamında Mükemmel Masa üstü deneyimi : Cinnamon” hakkında 5 yorum

 1. Aslında Cinnamon Masaüstü Ortamı Ubuntu içindeğil Linux Mint için hazırlanmıştır. Geliştiricileri de Linux Mint ekibidir.

  http://cinnamon.linuxmint.com/

  Ama pek çok dağıtıma rahatlıkla kurulabilmektedir.
  Tanıtım için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print