Skip to main content

Linux’a yeniden Merhaba

En son bir Linux dağatımı kullandığımda takvimler 2009’u gösteriyordu. Aradan 3 yıl gibi bir süre geçtikten sonra birazcıkta bu dönem aldığım Operating Systems dersinin etkisiyle yeniden Linux kullanmaya başladım .  2009 yılında  kısa bir süre  Linux çekirdeğini kullanan Ubuntu işletim sistemini kullanmıştım, sonra o dönem oldukça adından söz ettiren Tübitak projesi Pardus’u denemiş fakat istediğimi pekte alamamıştım.

İlk olarak Ubuntu ‘yu sanal bir biçimde kurmak istedim, aslına bakarsak kurdumda fakat   sistemde aşırı derecede kasmalara sebep olduğunu gördüm. (Sanallaştırma yazılımı olarak bir  Oracle projesi olan Virtual Box’ı kullandım.)  Bunun üzerine  sistemime direk kurmaya karar verdim.

İlk olarak 2009’da kullandığım kullandığım Ubuntu’ya oranla oldukça farklı bir arayüzle karşılaştığımı söylemem gerek. Ubuntu adeta kabuk  değiştirmiş. Unity adını verdikleri bu yeni arayüze alışmak benim gibi yıllardır Windows kullanan birisi için ilk başta hiç kolay olmadi. Ama bir kaç gün Linux üzerine çalıştıktan sonra  bu sıkıntıyı aştığımı düşünüyorum. Arayüz ve standart kontrollere alıştıktan sonra sistemin derinliklerine yavaş yavaş inmeye başladım. Gerek Ubuntu Yükleme merkezinden olsun gerek Synapstisc  Yöneticisinden olsun  işime yarayacak paketleri  birbir indirdim.  Sistemime  Apache,Php,MysSql’ide kurduktan sonra ufak ufak Linux alıştırmalarına başladım.

Şu sıralar sınavlarla boğuştuğum için çok fazla  inceleme vaktim olmadi ama  Unity arayüzünün daha önceki sürümlere oranla sanki birazcık yavaş çalıştığını düşünüyorum.  Bir süre daha bu şekilde kullanacağım eğer  yavaşlık sıkıntısı devam ederse, Unity arayüzünü devre dışı bırakmayı düşünebilirim.

Şimdilik hoşçakalın..

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

Linux’a yeniden Merhaba” hakkında 3 yorum

 1. Açılışa Özel Gümüş Yüzüklerde , Gümüş Kolyelerde %20 İndirim Fırsatı !

  ÜCRETSİZ KARGO + 1 YIL BAKIM GARANTİLİ ÜRÜNLER

  7 GÜN İÇİNDE ŞARTSIZ KOŞULSUZ İADE FIRSATI !

  925 Ayar Gümüş Takı’ların Ana Merkezi Olan http://www.mehlikam.com ‘a Üye Olan Herkes’e 15 Tl Değerinde Hediye Çeki !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print