Skip to main content

Microsoft Outlook.com ile beni şaşırttı !

Bilişim dünyasında  enterasan şeyler oluyor . Microsoft  durup  dururken ( en azından benim hiç haberim olmadı)   16 yıldır kullandığı hotmail.com adresini bundan sonra kullanmayacağını ve outlook.com ile devam edeceğini bildirdi.  Microsoft’un Outlook programını bilgisayarla haşır neşir olupta bilmeyen yoktur. Hani şu bir mail adresine tıkladığınızda zırt diye ortaya çıkan Outlook Express’i bilirsiniz en azından 🙂  Aynı şekilde gene Microsoft ürünü olan Office Paketi içersinde de Microsoft Outllook kurulu halde geliyor.   Yani  microsoft eposta istemcisini bir nevi Web ortamına uyarladı ve biz kullanıcıların deneyimine sundu.

 

Peki  Outlook.com üzerinden hizmet almamız için ne yapmamız gerekiyor ?  Bunun iki yolu var , isterseniz yeni bir   outlook.com hesabı alabilirsiniz  yada eski mail adresinizi Outlook.com ‘a terfi edebilirsiniz. ( Ben öyle yaptım) .   Dikkat etmeniz gereken nokta  eğer şifreniz 16 karakterden uzunsa Outlook hizmetine kaydolurken ilk 16 karakterini kullanmanız gerekiyor. 

Peki Microsoft bu hizmetinde ne gibi yenilikler yaptı ?  Microsoft bu adımla aslında Windows 8  işletim sistemine hazırlık yapiyor.  Outlook.com ‘da  şirketin Windows 8 de kullandığı  metro arayüzünün bütün özelliklerini görebilirsiniz. Outlook.com  Facebook,Twitter gibi sosyal paylaşım platformlarıyla da tam uyumlu çalışyor. Sosyal medya hesaplarınızı   Outlook.com hesabınız üzerinden rahatlıkla kontrol edebiliyorsunuz.

Bu başlığı atmama sebep olan yani şaşırmama neden olan sebebe geldi sıra.  Microsoftun daha  önceki mail servislerinde hep bir  karmaşa ,hep bir link kirliliği mevcuttu. Ama Outlook.com sadece ama şık tasarımıyla dikkat çekiyor.  Gereksiz linkler, yönlendirmeler yok.  Microsoft bu sefer dersini iyi çalışmış ve  biraz Metro arayüzünü  göstermez birazcıkta rakibi Gmail’e yaklaşmak için oldukça uğraşmış. Aslına bakarsanız ben bu arayüzü Gmail’den daha fazla sevdiğimi söyleyebilirim.

Outlook.com ‘un  dikkatimi çeken bir yanı da tam olarak Outllok  Eposta istemcisi gibi kullanabilmem. Yani mailin içeriğini sağ tarafta bir sutun şeklinde görebilmek gerçekten güzel bir şey.  Microsoft’u en son Windows 7 için tebrik etmiştim bir tebriği de Outlook.com için hakediyor. Umarım Windows 8 ile güzel bir başarı yakalarlar 🙂

 

 

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print