Skip to main content

R10.Net’in başına gelenler

Türkiyenin en büyük Webmaster sitesi R10.Net geçtiğimiz günlerde çok üzücü bir gelişmeyle sarsıldı.  Forum’un bir eklenti açığından yararlanan bir takım kötü niyetli kişiler sitenin veri tabanına sızarak üye tablosunu  temizlediler.  Bu ilk başta büyük bir sorun gibi görünmeyebilir ama R10.Net gibi büyük bir forum için ve bu forumda ticaret yapan  binlerce kişi için önemli bir gelişme.  Bundan daha üzücü olan ise  veri tabanı boyutu 50 Gigabyte ‘i aşan bu devasa  forumunun barındığı hosting servisinin ( ki kendisi  Türkiye de bu alanda lider bir firmadır)  veri tabanı yedeklerini de düzgün alamaması sonucu site büyük bir veri kaybına uğradır. Şu  anda forum 2011 yılına geri dönmüş durumda.  Sitenin barınma işlemini yapan yer sağlayıcı firmanın yedekleri aldığı hardiskin dolduğunu farketmemesi ise  bu işlerde henüz ne kadar acemi olduğumuzun göstergesi.  Yedeklemenin yapıldığı hardisk  7 aydır dolu, ondan önce alınan veri tabanı yedekleri ise malesef arızalı.

 

Site yönetimi   korsan saldırı sonucunda silinen verileri geri getirebilmek için hardiski veri kurtarma merkezine gönderdi ve oradan beklenen haberi koyulmaya başladı. Umutla bekleyen kullanıcıları  bilgilendirmek  gene sitenin  yöneticilerinden  Frienfeed üzerinden yaptığı açıklamayla oldu. Dün gece yapılan açıklama sonucunda sitenin veri tabanının kurtarılamadığı ve 1.5 yıl önceki veri tabanının kurulduğu belirtirtildi. Ve üyelerin  dolandırıcılık olaylarına karşı tedbirli olmaları ortalığın durulana kadar site üzerinden alışveriş yapmamaları önerildi.

Site yöneticilerine tepki var. Bir kısım kullanıcılar neden yöneticilerin yedekleri kendilerinin almadıklarını bu  işi barındırıcı firmaya bıraktıklarını  merak ediyorlar.  Ama bu kullanıcıların ( ya da acemi Webmastarların) bilmediği bir şey var.  Sadece 50 GB ‘lık veri tabanı boyutu olan bir forumu  siz gidipte  site yoneticilerinin kişisel bilgisayarına yedeklemesini bekleyemezsiniz.  50 GB SQL  yedeğinin açılması bile saatler alırken  o DB’nin bilgisayara yedeklenmesi  zor bir iştir. Onuda geçtim  yedeklenen DB’nin çalişip calişmadığının kontrol edilmesi  ise bu tip devasa bir  boyut için dahada zordur.  O bakımdan site yöneticilerine hak vermemek elde değil.  Burada site yöneticilerinden çok barındıcı firmanın hatası var bence.  Benim bile yıllardır bu alanda en iyi dediğim  Datancer’in böyle bir hata yapmasını aklım almıyor.

Bu R10.Net’in aldığı ilk saldırı değil . Bir takım insanlar canları sıkılınca  bu tip saldırılar yada DDOS saldırıları yapıyorlar foruma karlı. Bu zamana kadar forum bu şekilde bir veri kaybı yaşamadan bu  saldırılardan kurtulmayı başarmıştı.  Yaklaşık 1.5 yıl geriye giden R10.Net bakalım toparlanabilecek mi ? Yoksa kullanıcıları başka platformlarda mı şanslarını deneyecekler hep birlikte göreceğiz.

 

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

R10.Net’in başına gelenler” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print