Skip to main content

Seni seçtim Java !

Sonunda aklımı çeldiler. Biraz bu dönem dersini alıyor olmam sebebiyle birazda gördüğüm ilanlarda devamlı Java Devoloper  aramalarının etkisiyle de olsa  Java öğrenmeye başladım. Fakat ne zaman farklı bir dile geçiş yapsam mutlaka başlangıç aşamasında bir takım sıkıntılar çekerim. Doğal olarak bunu Java dilinde de yaşadım.   İlk yazdığım basit bir programda bile bir sürü hatam oldu ama bir iki günlük sıkıntıdan sonra dile hakimiyeti yavaş yavaş kurduğumu söyleyebilirim.

 

Genel programlama yapıları birebir C ile aynı olsada bir takım şeylerin farklılık göstermesi her şeyden önemlisi  tamamiyle Nesne Yönelimli Olarak  programlama olanak sunmasıyla  ilk başta biraz sıkıntı  olmuyor diyemem kendi açımdan. Ama yavaş  Nesne Yönelimli Programlama kavramları kafama oturdukça daha rahat çalışacağıma şimdiden inanıyorum. Yıllardır Microsoft Teknolojilerine de özellikle de C#’a olan hayranlığıma rağmen neden Javayı seçtim derseniz tamamen geleceğe yönelik yatırım olduğunu söyleyebilirim. Aslın ben C# ‘ın Java’ya oranla daha kolay , daha esnek bir dil olduğunu düşünüyorum hala daha ama ne zaman bir iş ilanı görsem büyük bir coğunluğun  Java Developer aradığına şahit oluyorum ve piyasada sanırım bu konuda büyük bir açık var.  Piyasada  Bilişim Eğitimi veren akademik kurumların  büyük bir coğunluğunun Microsoft’un .Net teknolojilerini öğrettiğini düşünürsek bu  bağlamda piyasada .Net geliştircilerinin  daha az arandığını düşünüyorum.   Bunun dışında okulda bu dönem aldığım Nesneye Yönelik Programlama dersinde Java ile çalışmamız dolayısıyla bir karar vermem gerekiyordu ve Java üzerine yoğunlaşmaya karar verdim.

Yıllardır yakındığım bir olayın kararını verdim belkide. Herşeyden az az bilen ben bir şey üzerinde uzmanlaşamamaktan şikayeyicim. Ciddi şekilde odaklanma sıkıntısı çektiğim zamanlar oluyor. Uzun zamandır bir şeye artık yoğunlaşmak gerek , en azından bir şeyi  çok iyi bilmem gerek diye düşünürken Java mı desem C# mı desem diye kararsızlıkta iken vardık bir karara.  Gelecek ne getirir bilemem  Java ile ilgilenirken .Net teknolojilerinden kapmayı düşünmüyorum. Özellikle Web  Programlama kısmında .Net teknolojileriyle birlikte C# dilini kullanmaktan büyük keyif aldığımı biliyorum ve ilerde  yer alacağım  Web Projeleri olursa bunlar için yine .Net teknolojsini kullanmayı ve bu şekilde C#  ‘tan kopmamayı umut ediyorum.

Bu blog vasıtasıyla Java dilinde bir şeyler öğrenirken yani henüz çaylaklık mertebesindeyken yaşadığım zorlukları, yaptığım yanlışları  ve   geliştirmeye çalıştığım kodları buradan paylaşmayı düşünüyorum.   Bakalım  zaman tüneli bizlere neler yaşatacak.

 

 

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

Seni seçtim Java !” hakkında 2 yorum

 1. Ben de hangi dili seçme konusunda sıkıntılar çekiyorum açıkcası.Aldığım eğitim c#.net platformu olduğu için bu dil üzerinden gitmeyi düşünüyorum.Tabi ilerde ne olur bilemem 🙂

  1. C# ‘ta kesinlikle yabana atılmaması gereken bir dil 🙂 Açıkcası bende uzun zaman C# üzerinde kendimi geliştirmek istemiştim ama nedense okullarımızda pek gösterilen bir dil değil 🙂 Daha cok C,C++,Java dilleri öğretiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print