Skip to main content

Sony Xperia Neo V Andorid 4.0.4 Güncellemesi

2011’in sonlarında  ihtiyaçlarıma cevap veremeyen Türkcell T10’u deyim yerindeyse kardeşime kakalayarak kendime Sony Ericson Xperia Neo  V model bir telefon almıştım. Telefonu almamda ki en büyük sebep Türkcell T10 ile haram olan Andorid  işletim sistemi keyfini daha makul seviyere çekmekti. Bunun dışında  Xperia Neo V gerek tasarımıyla,gerek ses kalitesiyle,fiyatıyla diğer modellerden daha çekici geliyordu bana.  Cihazin  “beni al ,beni al” diyen bir şeyleri vardı sanki 🙂 Ve dayanamadım gittim aldım , üstelik bir kaç gün beklememek için biraz fazla ödeyerek yaptım bu işi.

 

Telefon   yine piyasada bulunan Xperia Neo’dan farklı olarak 5  Megapiksellik bir kameraya sahip. Ve bu kamera ile oldukça tatminkar sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Üstelik Panoromik çekim özelliği de cabası. Ben telefonu aldığımda üzerinde Andorid Gingerbread kuruluydu.  Bir süre sonra Andorid  Ice Cream Sandwich ( Andorid 4.0)  duyuruldu  ve Sony firması Xperia Modellerini  Andorid 4.0 ‘a güncelleyeceğini duyurdu. Tarih olarak ise Mart-Nisan ayı  gibi bir şey söylemişlerdi.  Bir çok  şirket telefonlarında güncelleme vadetmezken Sony’in bu tavrı süphesiz ki alkış aldı.

Sony verdiği sözü tutu ve yanılmıyorsam Mart ayında ilk Andorid 4.0 güncellemesini yayınladı.  Bir çok meraklı kullanıcı direk bu güncellemeyi telefonlarına yükledi, benim gibi temnkinli kullanıcılarda bir süre daha bekleyip  cihazın daha kararlı halde calişacağı ve daha az hataya sahip olan sürümleri beklemeye başladılar 🙂  Aslında süreç beklenildiği gibi oldu ilk güncellleme  sorunlarla doluydu, cihazda kilitlenmeler , şarz süresinin aşırı kısalması,takılmalar gibi bir sürü şikayet aldı telefon.  Deyim yerindeyse ilk güncellemeleri kuranlar  büyük bir pişmanlık yaşadılar. Ama Sony firması boş durmadı ve geçtiğimiz günlerde yeni bir güncelleme daha yayınlarak  kullanıcılarını memnun etmek için bir atak daha sergiledi. 🙂

Finalleri  bitirden sonra boşta kalan ben birazda sağda solda okuduğum yorumların etkisinde kalarak Sony’in son olarak yayınladığı Anroid  4.04 güncellemesini telefona yükledim.  Güncelleme Andorid’in eski versyonlarından farklı olarak Bilgisayar üzerinden Sony’in yazılımı ile gerçekleştirilebiliyor ve internet hızınıza bağli olarak 10-20 dakika arasında sürebiliyor.

Güncelleme sonrasında ne değişti ?

Güncelleme sonrası yorumlarımı merak ediyorsunuzdur umarım. 4-5 günlük kullanımdan sonra yorumlarım şu şekilde oluştu.

 • Görsel  olarak telefon oldukça güzel bir arayüze bürünüyor .
 • Takılma yok.
 • Cihaz oldukça stabil çalışıyor hızda gözle görülür bir artış var.
 •  320 Megabyte olan telefon hafızası güncelleme ile 420 Megabayte çıkıyor.
 • Sarz konusunda Gingerbread’a göre daha iyi performans veriyor.   Mesala ben  1 gün 5 saatir telefonu prize takmadım ve Sarz seviyem %69 . Üstelik  15-20 dakikalık telefon görüşmesi , bir o kadar GTalk sohbeti  yapmama rağmen.

Peki hep artı saydın hiç bir eksisi yokmu bu güncellemenin derseniz 4-5 günlük gözlemlerine dayanarak sunu söyleyebilirim.  Gingerbread sürümü kuruluyken bir kez bile donmayan telefonum dün birden kilitlendi ve bataryayı söküp takmadan bu olayı düzeltemedim 🙂  Şu ana kadar gördüğüm tek eksi bu kilitlenme oldu. Umarım bir daha yaşanmaz diyorum 🙂

 

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

Sony Xperia Neo V Andorid 4.0.4 Güncellemesi” hakkında 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print