Skip to main content

Sosyal Medyanın Yönlendirme Gücü

Son günlerde  mikro blog sitesi Twitter’da enterasan şeyler oluyor.  Her gece ayrı bir provakatif başlık Twitter’in Türkiye gündeminde Top Trending listesini giriyor.  Bir kaç gece önce  #karmaEgitimeHayir hastagi bir anda TT oldu. Nasıl oldu , kim yaptı hiç bir şey anlamadık. Ondan sonraki gece ise #andimizkaldirilsin hastagi ile Twitter gündemi çalkalandı.   Ben olaya farklı bir boyuttan bakmak istiyorum bu konularda.

Malumunuz ülkemizde kutuplaşma had safhada. Herkes birilerini ötekilerden olmakla suçluyor.  İnsanlar birbirlerini düşüncelerine saygı göstermek , düşüncelerini yaşabilmelerini sağlamak için gerekli çabayı göstermek bir yana dursun , birbirleri üzerinde psikolojik olarak üstünlük kurmaya çalışıyorlar. İyide bunun Twitterdaki bu  provokasyon kokan hastaglerle bağlantı ne diyenleriniz olabilir. Bunun  için aslında çokta düşünmeye gerek yok. Benim yaşımda  olan arkadaşlarımız az çok hatırlarsan 28 Şubat sürecini.  O zamanlar televizyonların , gazetelerin nasıl bir amaca hizmet edilmek için kullanıldığını , insanların beyinlerine korkunun nasıl empoze edildiğini  az çok hatırlıyoruz. Sahte hocaların , sahte şeyhlerin nasıl medyaya mal edildiğini zamanın en ünlü haber spikeri Reha Muhtar’ın  o dönem medyada nasıl bir rol aldığını hatırlıyoruz.  Medyanın halkı nasıl korku içine düşürdüğünü ve gene halkın seçtiği hükümetin sırf ideolojik emeller uğruna   zekice oyunlarla nasıl düşürüldüğünü   dün gibi hatırlıyorum.  İşte o zamanlar  insanlar korku salmanın en etkili yolu Televizyonlar ve Gazetele idi. Şimdi bir takım şeyler değişti ve bu güç kendini internete bıraktı. İnternet öyle bir yer oldu ki birisi sizin hakkınızda saçma sapan bir blog açıp size hiç alakanızın dahi olmadığı  suçlamalar yöneltse  bunu savunmayacak durumda olabilirsiniz.

Dönelim Twitterdaki saçma sapan hastaglere.  Ben sosyal medyanın insanlar üzerinde etkili olduğunu düşünen bir takım insanların bu hastagleri bilerek TT yaptıklarını düşünüyorum. Bunlar bir çalışmanın ürünü ve sanki planlı bir şekilde  bunlar her gece gec saatlerde TT yapılarak insanlar arasında kutuplaşma çıkarmayı amaçlıyor.   Öyle bir durum ki #karmaEgitimeHayir  hastagini kullanarak  küçücük yaşta insanların bir arada okumasını istemeyen insanların ne kadar çok olduğunu ispat etmeye  çalışıyorlar sanki. Ama işin arka kısmı öyle değil. Çünkü bu konu hakkında atılan Twitleri incelelediğinizde bu konuda twit  atanların %95  gibi büyük bir kısmının bu olayı desteklemediğini  %5 belki de daha kücük bir dilimin ise provakatif bir dil kullanarak bu tartışmayı körüklediklerini görüyoruz. Sonuc olarak bu iki tarafta  bu hastagi kullandığından dolayı bu olay   Trend Topic’e giriyor ve kutuplaşma dahada artıyor. Bu konunun Trend Topic’e girmesini kabullenmeyen başka bir grupta bu sefer  farklı bir provakatif  hastag  kullanarak onu trend yapiyor ve tartışma sonsuz bir döngüye girerek devam ediyor.

Sosyal medya öyle bir alan ki  olmamış bir şeyi olmuş gibi bile gösterebiliyorsunuz.  Buna yakın zamandan bir örnek vermek istiyorum. Bir takım güçler şaka amaçlı olarak yada ortalığı birbirine katmak için  Zaman Gazetesine bir fotomontaj uygulamıslar bu fotomontajda   aslında bir  Markist olan  Karl Max’ın müslüman olarak öldüğü haberi veriliyordu.  Söz konusu haber su şekildeydi.

Bu haber sosyal medyada kısa sürede yayıldı ve  yine Twitter ortamında bir anda TT oldu.  Öyle bir şeyki kimse haberi doğruluğunu araştırma gereği bile duymadı.  Bizi düşündürmesi gereken kısımda tam olarak burası zaten.  Bir haber ortaya atılınca direk ideolojik görüşlerimize göre  yargıya varmamız  ve haberin doğruluğunu , kaynağını bile kontrol etmemiz. Öyle bir psikolojiyle yaşıyoruz ki eğer karsı görüşte bir haber  doğru bile olmasa sırf biz inandığımız için bu konuda yaygara koparmaya bayılıyoruz.  Bu söz konusu haber aslında hiç yapılmadı.  Zaman Gazetesinin yukarıda ki gibi bir sayısı yok . Ama gel görelim insanlar bu konuda yaygaralar kopardılar.O gün bu konu hakkında atılan twitlerden bir kaç tanesini burada paylaşmak istiyorum..

Dün Karl Marx ‘ ı müslüm yapan Zaman gazetesi zihniyeti bugünde gelir Diğer Felsefecileri müslüm yapar . Bizm %60 aptallarda inanır .

 

Che’nin çantasından Nutuk çıkmış, Karl Marx Müslümanmış, Kızılderililer Türkmüş. Bi bitmediniz…

 

eyy dindar gençlik örnek almanız gereken adam Karl Marx.. benden söylemesi..

 

Bu olaya inanan insanlar gün içinde o kadar çoğaldı ki bizlerde direk araştırma başladık bu olayı. Ve gördük ki böyle bir haber hiç  yapılmamış.  Üstelik haberde Karl Max’ın Said Nursi’nin kitaplari okuduğundan bahsediliyordu oysa kısa bir araştırma yapıldığında  Said Nursi 5-6  yaşlarında iken Karl Max ölmüştü .   Ama bir çok insan bunu araştırma gereği bile duymadan bu konuya  inandılar ve sosyal medyada gergin bir gün yaşandı .

Bu gördüklerimden sonra ben sosyal medyanın insanları yönlendirmek amacıyla kullanılabileceğine kanaat getirdim.  İnsanlar savunmadıkları bir değeri çok kolay bir şekilde karalayabiliyorlar. Üstelik  işin gerçeğini bilmeden , doğrusunu öğrenmeden.   Sosyal medyada çok zaman geçirenlerin bu konuya dikkat etmeleri gerektiğini düşünüyorum.  Bu tip tartışmalardan uzak durup ,ülkede kutuplaşmayı arttırmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürmemek gerek diye düşünüyorum.

Esen Kalın.

 

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print