Skip to main content

Zend Coding Eklentisi ile kodlamak çok daha hızlı !

Bazen HTML ile kodlama yaparken aşırı derecede  sıkıcı olabiliyor. Kodların uzunluğu iç içe geçmesi  sıkıntı yaratabiliyor. Üstelik bildiğiniz kodu  yazmak bile sıkıcı olabiliyor kimi zaman.  Örneğin  bir 4 seçimli Checkbox grubu oluşturacağımızı düşünelim  her bir Checkbox için ayrı ayrı kod yazmanız lazım yada bir tane yazıp Copy-Paste yöntemi ile coğaltacaksınız. Ama son zamanlarda keşfettiğim bir eklentiyle artık bunada gerek kalmadı.

Ben bu eklentiyi HTML kodlarken kullanıyorum. Çok işime yaradığımı söyleyebilirim.  Bir çok  program tarafından destekleniyor. Bu programlar arasında Dreamweawer , NotePad++ gibi  popüler programlarda var. Peki bu eklenti tam olarak ne işe yarıyor.  Örneğin   bir form içine 5 adet Textbox yerleştirmek istediğimizi düşünelim. Bunu klasik yöntemle yapmak zor değil ama uzun olacaktır  Copy-Paste kullansak bile sıkıcı gelecektir.Aynı kodu kısacık şekilde yapmak hoş olmaz mı ?

form:post>textbox#benimText$*5

Evet bu eklentiyi kullanıyorsanız ve yukarıdaki gibi bir ifade yazıysanız CTRL + ALT +ENTER yaptığınıza  şu şekilde bir kod çıkacak. Ve yukarıda verdiğim örneği gerçeklemiş olacak.

 

<form action="" method="post">
	<textbox id="benimText1"></textbox>
	<textbox id="benimText2"></textbox>
	<textbox id="benimText3"></textbox>
	<textbox id="benimText4"></textbox>
	<textbox id="benimText5"></textbox>
</form>

Aynı şekilde mesala uzun uzun bir Div oluşturmak yerine div#burasiID gibisinden bir tanımlama yaparak CTRL + ALT + ENTER ‘a basarsanız ( Notepad ++ için kısayol) eklenti hemen bir Div oluşturur. # işareti sizin oluşturduğunuz Div’in id özelliğini belirtir. Yukarıdaki ifade için çıktı şu şekilde olacaktır.

<div id="burasiID"></div>

Nokta (.) operatörünü kullanarak aynı Div tagının Class özelliğini de belirtebiliriz. Bunu yapmak için div#burasiID.burasiClass ifadesini yazıp CTRL + ALT + ENTER tuşuna basalım ve aşağıdaki ifade oluşur.

 
<div id="burasiID" class="burasiClas"></div>

Örneğin 4 adet Div oluşturmak istediğimizi ve her bir Div’in içersinde bir A link etiketi koymak istediğimizi düşünelim. Yazacağımız kod şu şekilde olacaktır. div#menu*4>a#oge$ $ işareti artan bir sayıyı ifade eder. a#oge$ diyerek a etiketinin id’sinin oge1 , oge2,oge3 .. gibi artmasını sağladık. Yukarıdaki kodu yazıp CTRL + ALT + ENTER yaparsak eklenti hemen bizim için kodu üretecektir. Çıktı şu şekilde olur.

 
<div id="menu"><a href="" id="oge1"></a></div>
<div id="menu"><a href="" id="oge2"></a></div>
<div id="menu"><a href="" id="oge3"></a></div>
<div id="menu"><a href="" id="oge4"></a></div>

Görüldüğü gibi hayatı oldukça kolaylaştıran bir eklenti 🙂 Eklentiyi kullanmak için ve daha fazla destek almak çib takip etmeniz gereken link şu şekildedir.

Zen Coding Eklentisini İndir

Eklentiyi daha etkin bir biçimde kullabilmek için size bir kaç döküman  ve video tavsiye edeceğim. Bu şekilde eklentiye rahatça alışabilir ve kod yazımında gözle görülür bir hızlanma sağlayabilirsiniz.

Html kodlarında Zend Coding eklentisini daha etkin kullanabilmek için örneklerin bulunduğu sayfaya bir göz atalım

http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn

http://www.aether.ru/files/zencoding.pdf

 

Birde söyle bir video var . Tayfun Erbilen adlı arkadaşımız bu eklentiyi araştırıp kısa bir video çekmiş.  Umarım bu eklenti sizlerinde işine yarar. Ve hızınıza hız katar 🙂

 

Zend Coding Nasıl Kullanılır

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

Aytaç Cici

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu bir Yazılım Geliştirici. Çeşitli zamanlarda Java, PHP, C# ve Delphi gibi diller kullanarak yazılım geliştirmiştir. Bir dönem SEO alanında da çalışmalar yapmıştır.

Zend Coding Eklentisi ile kodlamak çok daha hızlı !” hakkında 3 yorum

 1. Tüm kodlamalarımı zend editörü ile yazıyorum. hem kolay hemde kodları yazmaya başlarken liste halinde size sunuyor ve kodun işleyiş şeklini örneklerle açıklıyor. bu konuya değindiği için aytaç kardeşimize teşekkür ediyorum. kullanılması gereken faydalı editör…

 2. Zend editörü webmasterlar için vazgeçilmez bir program. Bütün sitelerimi Zend ile kodluyorum. Çok faydasını gördüm. Siz yazmadan kendi öneriyor. Kullanımı da kolay üstelik. Kod hakkında yardım sayfasıda mevcut. Şiddetle tavsiye ediyorum 🙂

 3. Yaptığım siteleri zend edirötü ile yazıyorum. Yeni sürümü hoşuma gitmedi eski sürümüne devam ediyorum. Diğerlerini boşverin Zend ihtiyaçlarınızı fazlasıyla giderir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Email
Print